De consumentenprijsindex vanaf 2026

1. Inleiding

In 2026 worden enkele wijzigingen doorgevoerd in de berekening en de publicatie van de consumentenprijsindex (CPI) en de Europees geharmoniseerde consumentenprijsindex (HICP). Het wijzigen van het referentiejaar is gebruikelijk voor de CPI en HICP, en gebeurt in de regel eens in de tien jaar. De wijziging van het referentiejaar en andere wijzigingen hebben betrekking op de reeksen met referentiejaar 2025=100. De reeds gepubliceerde inflatie op basis van de reeks 2015=100 verandert niet.

Puntsgewijs zijn de belangrijkste wijzigingen:

  • Een verschuiving van het referentiejaar van de CPI en HICP van 2015=100 naar 2025=100. 
  • Er is een nieuwe goederen- en dienstenclassificatie, de ECOICOP v.2. Deze is voor de gebruikers van gedetailleerde gegevens van belang.
  • Er zijn enkele wijzigingen in de methoden van de CPI. Dit betreft de bungalowparken en  pakketreizen; verzorgingshuizen; kansspelen; en de prijsdefinitie van de eigen bijdrage in ziektekosten en kinderopvang. 

In hoofdstuk 2 wordt een advies gegeven over het gebruik van de oude en nieuwe reeksen voor indexeringsdoeleinden. Eerder gepubliceerde cijfers op referentiejaar 2015=100 blijven beschikbaar, maar deze reeks wordt vanaf 2026 niet meer aangevuld met nieuwe verslagperioden.

In hoofdstuk 3 beschrijven wij de aanleiding voor de veranderingen, en worden deze in verder detail toegelicht. Belangrijk is de wens om aan te sluiten bij de internationale definities en methoden van de HICP. Door de wijzigingen in 2026 worden net als in 2016 een aantal verschillen weggenomen. Tevens wordt aangegeven waarom de CPI nog niet volledig op de internationale definitie wordt aangesloten. Daarna wordt in hoofdstuk 5 ingegaan op de revisiestrategie en de teruglegging van al gepubliceerde jaren volgens de nieuwe ECOICOP v.2.